O nás

Pěvecké sdružení slezských učitelek a nejen učitelek (PSSU) je sborové těleso, které je pokračovatelem dlouholetých a bohatých tradic sborového zpěvu v Opavě. Pěvecké sdružení slezských učitelek Opava je  zapsaným spolkem od roku 2016. Před tímto datem působilo při Českomoravském odborovém svazu pracovníků školství Opava a od roku 2003 pak jako občanské sdružení. Sbor byl založen v roce 1958.

V průběhu 60 let se ve souboru vystřídaly stovky vynikajících zpěvaček, když jádro sboru tvořilo kolem 50 členek.

Zkouškové zázemí má soubor v budově Mendelova gymnázia v Opavě, kde zkouší každé úterý v 18.00 – 20.00 hodin pod vedením sbormistra Jiřího Slovíka. Přestože má sbor ve svém názvu pěvecké sdružení učitelek, není pouze tato profese zastoupena mezi členkami souboru, byť je převažující. PSSU je otevřeno stále všem novým členkám, které se chtějí svým hlasovým fondem spolupodílet na jeho stálém uměleckém vzestupu.

Pěvecké sdružení orientuje svůj repertoár na světskou i duchovní hudbu a prezentuje jej až v pětihlasém rozsahu, přičemž zaměření současného repertoáru sboru pokrývá téměř celé vývojové spektrum hudební vokální tvorby od středověku přes renesanční polyfonii, baroko, klasicismus, romantismus, až po soudobou hudbu 20. a počátku 21. století. V repertoáru má rovněž úpravy lidových písní z Čech, Moravy a Slezska a též i ostatních evropských národů. Profesionální umělecká a koncertní činnost PSSU patří po celou dobu existence sboru již neodmyslitelně nejen k opavskému, ale též k českému hudebnímu životu a plným právem náleží ženskému Pěveckému sdružení slezských učitelek přední postavení mezi existujícími českými sborovými tělesy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *